Pstruháreň Kolačkov logo
tien

Pstruhy všeobecne

Ryby by mali byť stálou súčasťou jedálnička každého človeka. Ponuka rýb na našom trhu sa postupne zväčšuje a vzrastá aj záujem o rybacie mäso.  Avšak oproti iným krajinám  stále zaostávame v konzumácii rýb. Podľa odborníkov na výživu by sme mali ryby konzumovať minimálne trikrát do týždňa v dávkach približne 170 gramov. Ak sa neviete rozhodnúť medzi morskou a sladkovodnou rybou netrápte sa. Všetky ryby podporne pôsobia na imunitný systém . Hlavné je to, že sa ryba na vašom stole neobjaví iba raz za rok.

Nedostatočnou “surovinou“ pre naše zdravie i telo sú omega-3 mastné kyseliny. Sú to nenasýtené tuky a telo si ich nedokáže samo vytvoriť, preto ich človek musí prijímať v potrave.  Nachádzajú sa najmä v rybách a v oveľa výhodnejšej podobe ako v rastlinách (orechy, tofu, mak,).... Rybacie mäso obsahuje veľa vitamínov A, B a D, ale  aj minerálov, ako sú fosfor, draslík, železo, horčík a vápnik, stopové prvky zinok a selén. Vitamín B12 obsiahnutý v rybách sa dokáže postarať o dobré fungovanie nervového systému. V dnešnej hektickej dobe je dobre fungujúci nervový systém veľkou výhrou, pretože naň kladieme čoraz väčšie nároky. Vitamín B12 sa nepriamo podieľa aj na tvorbe prenášačov mozgových vzruchov serotonínu a dopamínu, vďaka ktorým sa skvele cítime. A to predsa chceme všetci.

Vedeli ste, že väčšina vitamínov naše telo vstrebáva naviazaním na tuky? Vďaka ideálnej kombinácii rybieho oleja a 100 % dennej dávky Vitamínu D, je absorpcia maximálne efektívna.

Omega-3 mastné kyseliny:

  1. majú priaznivý účinok v prevencii srdcovo-cievnych chorôb
  2. zohrávajú významnú úlohu pri vývoji mozgu a nervového tkaniva 
  3. lekári ich odporúčajú častejšie zaradiť do jedálneho lístka
  4. obmedzujú možnosť priľnúť  krvným doštičkám na steny ciev, a tak zabraňujú vzniku krvných zrazenín, čím poskytujú tepnám dostatočnú pružnosť.
  5. o mastných kyselinách obsiahnutých v rybom oleji sa lekári domnievajú, že zabraňujú mohutneniu tepnových stien a zlepšujú prísun krvi do srdca.
  6. v rámci výskumu sa študuje aj vplyv omega-3 kyselín na imunitný systém a ich pozitívny účinok na, astmu, lupienku, poruchy obličiek.
  7. Omega-3 mastné kyseliny sú prevenciou proti rakovine. Dokážu potláčať bujnenie rakovinových buniek.
  8. Všeobecne  je známe, že sladkovodné ryby obsahujú oveľa menej škodlivín ako morské.  Morské ryby sú  však bohatšie na jód, ktorý má priaznivé účinky na činnosť štítnej žľazy, obsah minerálnych látok však závisí od obdobia ich výlovu a veku. 
  9. Ryby žijúce v chladnejších vodách sú bohatšie na omega-3 mastné kyseliny. Všetky ryby však obsahujú vysoko kvalitné bielkoviny. Ryby v konzervách náš organizmus navyše obohatia o vápnik a fosfor, ktorý je v ich kostiach. Malá porcia 100 g ryby dodá organizmu potrebnú dávku bielkovín (20g) .  Rybie bielkoviny sú vysoko kvalitné, pretože obsahujú prevažne esenciálne aminokyseliny a sú veľmi dobre stráviteľné. Tí, ktorí z rôznych príčin nejedia ryby vôbec, si v lekárni môžu zakúpiť rybí tuk v podobe doplnku stravy s obsahom omega-3 mastných kyselín.


Vplyv konzumácie rýb na naše zdravie

  • Vedci sa zhodli aj v tom, že omega-3 mastné kyseliny sú nevyhnutné pri vývoji mozgu a očí. Zabraňujú degenerácii žltej škvrny v oku (makuly), čo je bežný dôvod oslepnutia. Ich častejšie zaradenie do jedálneho lístka odporúčajú predovšetkým budúcim matkám. Podporne pôsobia na rast plodu.
  • Konzumácia rybieho mäsa , vedie k zníženiu krvného tlaku a vďaka vitamínu D zmierňuje príznaky psoriázy.
  • Losos, pstruh, sleď, makrela, sardinky a treska by nemali chýbať na jedálnom lístku ani u tých ľudí, ktorí majú diagnózu reumatoidná artritída. Jej pôvodcom, ktorý sprevádza opuchy a bolesti kĺbov, je zápal. A práve omega-3 mastné kyseliny sú bohato zastúpené v spomínaných rybách. Vegetariáni sa o ne ochudobňujú, vzhľadom na to, že nekonzumujú žiadne mäso. Spomínané kyseliny získavajú najviac v rastlinnej podobe – zo sóje a tofu.


Prečo práve pstruhy?

Mäso pstruha obsahuje len necelé 2 % tuku ale za to veľa bielkovín. Zo sladkovodných rýb obsahuje najviac omega-3 mastných kyselín pstruh. Mäso sa vyznačuje vysokou biologickou hodnotou a jeho prednosť oproti červenému mäsu je ľahká stráviteľnosť. Vďaka tejto vlastnosti  môžu ryby  jesť dokonca aj chorí ľudia. Rybacie mäsp pomáha zlepšiť zdravie a chráni telo človeka pred rôznymi ochoreniami . Všetky ostatné výživné látky (vitamíny a minerály) prítomné v rybacom mäse tak podľa všetkého predstavujú kompletnú potravinu.

Ak sa predsa rozhodnete dopriať si rybu, nechajte si poradiť:

  1. Ak sa ju chystáte piecť  v celku, je vhodné ju  vložiť  na noc do slaného roztoku a pred pečením umyť , poutierať a zľahka osoliť a okoreniť. V prípade nedostatku času  ju osoľte zvonka aj zvnútra a nechajte asi 2 hodiny odležať pri izbovej teplote, tým ju zbavíte slizu, ktorý niektorým ľuďom prekáža. Potom rybu umyjeme, osušíme a jemne osolíme, okoreníme.
  2. Ak rybu osolíte tesne pred pečením, pustí do tuku veľa vody.
  3. Citrónová šťava nielen odstraňuje pach rybaciny, ale aj zjemňuje mäso a robí ho krehkejším.
  4. Chuť rybieho mäsa vyzdvihne bazalka, tymián, estragón, šalvia, kôpor, petržlenová vňať, cesnak, pažítka...
  5. Ak vás po konzumácii rýb páli záha, ako prílohu si vyberte zemiaky alebo celozrné pečivo ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu. Podobnú funkciu má aj brokolica, mrkva, hrášok, uhorka, cesnak a cvikla. Na pitie je vhodný nesladený bylinkový čaj alebo voda s citrónom, dospelým  odporúčame pohár dobrého suchého bieleho vína. V prípade dusených rýb sú vhodné suché biele vína s aromatickými vôňami. K opekanej alebo grilovanej rybe sú vhodné suché červené vína.Ak sa ryba servíruje so smotanovou omáčkou doporučujeme aj polosuché vína, ktoré sa vhodne dopĺňajú s miernou nasládlou chuťou jedla. Ryba musí plávať!!!
  6. Čerstvosť ryby sa určuje najmä od  vypuklých lesklých očí, pružného mäsa a sýtočervených žiabrových lupienkov.
  7. Čerstvú rybu môžeme skladovať pri teplote 0 ° C až do 4 ° C zhruba tri až štyri  dni.
  8. Údenú rybu skladujeme pri teplote  0-4°C cca 15 dní
  9. Mrazenú rybu uchovávame pri teplote -18°C 9 mesiacov
  10. Najchutnejšia je však vždy čerstvá (najlepšie vlastnoručne ulovená)